You are here

Udruženje građana „Snaga prijateljstva“ – Amity, Foto savez Srbije i Populacioni fond Ujedinjenih nacija (UNFPA) uoči Međunarodnog dana starijih osoba  30. septembra 2022. godine, otvorili su foto izložbu „Lepota starenja 2“ u Galeriji Parobrod, Beograd.

U našem društvu, postoji veliki broj predrasuda i mitova o starosti koji doprinose da se formira negativna slika, koja stoji na putu zdravog starenja i otežava starijima iskorišćavanje postojećih potencijala i vođenje odgovornog, nezavisnog života, ali i utiče na ponašanje u odnosima sa starijim ljudima. Negativna slika može dovesti do diskriminacije i marginalizacije starijih ljudi. Potrebno je negovanje pozitivnog odnosa prema starijima i podsticanje obostranog uvažavanja i poštovanja, što će se pozitivno odraziti na kvalitet života starije generacije, ali i na pravilan psihosocijalni razvoj dece i mladih. 

Upravo ovom izložbom fotografija, želimo da razbijemo barem neke od predrasuda i mitova i da poručimo da je starost jedna od normalnih razvojnih faza u životu pojedinca, ali sa drugačijim rasporedom prioriteta, ciljeva i mogućnosti u odnosu na mladost i zrelo doba.

Borka Jeremić, šefica kancelarije Populacionog fonda Ujedinjenih nacija u Srbiji podsetila je na to da je povećan udeo starijih ljudi između ostalog posledica zdravijeg i dužeg života. „Moramo biti svesni doprinosa starijih u našem društvu kroz neprocenjive resurse poput znanja, veština i iskustva. Ovakvim inicijativama stvaramo nove narative i razbijamo stereotipe o starenju u Srbiji”, poručila je Jeremić.

Nadežda Satarić, predsednica udruženja Amity, je u svom obraćanju  podsetila  na doprinose koje stariji daju porodici i društvu i time doprinose održivom razvoju, te ukazala na neophodnost unapređenja zaštite njihovih ljudskih prava.

Miroslav Predojević, sekretar Foto saveza Srbije, je naglasio da su nam autori izloženih fotografija podarili lični doživljaj stvarnosti vezanu za ljude i njihova interesovanja u poznom životnom dobu. Tako i mi možemo da se radujemo LEPOTI STARENJA koju bi svako voleo da i sam doživi. U pitanju je „običan čovek” koji nije izvučen iz zatečene situacije, već ga autor fotografije prati u prolaznosti trenutka koja je njegova aktuelna realnost.  

Na Кonkurs za najbolju fotografiju nastalu u Srbiji na temu „Lepota starenja“, koji je raspisan u avgustu 2022. godine, prispela je 471 fotografija od 94 autora, od kojih je žiri izabrao 75 radova od 44 autora za ovu izložbu. 

Izložba „Lepota starenja 2“ biće otvorena za posetioce do petka 14. oktobra 2022. godine, radnim danima i subotom od 10 do 22 sata.